8 Şubat Ehliyet Sınavı

By | 19/01/2014

Ehliyet almak isteyen ve gerekli belgeleri tamamlayan adaylar, motorlu taşıtlar sürücü kurs müdürlüklerine kayıt yaptırarak teorik dersleri eğitimlerini tamamlayan kursiyerler yazılı sınava girmeye hak kazanmaktadır. Sınava girecek adaylar tarafından bilinmesi gereken hususlar.

8 Şubat 2014 Ehliyet Sınavına girecek sürücü adayları, A1, A2, F ve H sınıfı sürücü kursları için 17 (on yedi) yaşını bitirmiş olmak. B ve G sınıfları için 18 (on sekiz) yaşını bitirmiş olmak. C, D ve E sınıfları için 22 (yirmi iki) yaşını bitirmiş olmaları gerekmektedir.

8 Şubat Ehliyet Sınav Yerleri,  08.02.14 pazar günü yapılacak olan sürücü adaylarının sahip olduğu teorik bilgiyi ölçme amacı taşımaktadır. 8 Şubat 2014 Ehliyet Sınav Yerleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulama takviminde belirtilen tarihte, 4-5 Şubat’ta açıklanmış olacaktır. Sınav Giriş Belgeleri sürücü kurslarında imza karşılığı verilmektedir.

8 Şubat Ehliyet Sınav Soruları, 2014 yılı yeni düzenlemelere göre soru sayısı 60′tan 50′ye düştü. Yeni uygulamaya göre; daha önce trafikte 32 soru varken, soru sayısı 27′e indirildi. Araç Tekniği dersi sınavındaki soru sayısı 12′den 10′a ve ilk yardımdaki 15 soru da 13′e düştü. Bununla beraber 75 dakika olan sınav süresi 60 dakikaya indirildi.

8 Şubat Ehliyet Sınav Sonuçları, 2014 uygulama tarih sınav takvimde 17 Şubat 2014 Pazartesi günü açıklanacağı belirtilmiştir. Adayları sınav sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) resmi web sitesinden öğrenebilmekte.

8 Şubat Ehliyet Sınavından Kalanlar, 2013 yılında yılda 7 kez yapılan motorlu taşıt sürücü adayları sınavı bu yıl 2 arttırılarak 9′a çıkarıldı. Aday, en fazla 4 (dört) yazılı, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahip. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört dönem sonunda da başarısız duruma düşenler istemesi halinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört dönem daha sınava girebilecek.

Bir önceki yazımız olan Ehliyet Sınavı başlıklı makalemizde Direksiyon Sınavı, ehliyet ve ehliyet sınıfları hakkında bilgiler verilmektedir.

4 thoughts on “8 Şubat Ehliyet Sınavı

  1. alper

    hanfendı gıdın kursa yazlın sınava gırın burda nıye yalvarıonuz

    Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir